Guide:Splicing/Recipe T6: Difference between revisions
From Growtopia
More actions
>Vijuki No edit summary |
>ItsJustMeDude666 m →Tier 7 |
||
| Line 165: | Line 165: | ||
!Items | !Items | ||
!Obtaining | !Obtaining | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Ancient Stone Gate}} | |||
|Splicing [[Sandstone Wall]] Seed + [[Portcullis]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Apple}} | |||
|Splicing [[Red Bricks]] Seed + [[Blueberry]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Barky's Mask}} | |||
|Splicing [[Barrel]] + Seed [[Painting: Yerfdog]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Baseball Bat}} | |{{ItemLink|Baseball Bat}} | ||
| Line 183: | Line 192: | ||
|{{ItemLink|Bubble Wrap}} | |{{ItemLink|Bubble Wrap}} | ||
|Splicing [[Blueberry]] Seed + [[Glass Pane]] Seed. | |Splicing [[Blueberry]] Seed + [[Glass Pane]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Climbing Vine}} | |||
|Splicing [[Foliage]] Seed + [[Staircase]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Clown Nose}} | |{{ItemLink|Clown Nose}} | ||
| Line 189: | Line 201: | ||
|{{ItemLink|Clown Pants}} | |{{ItemLink|Clown Pants}} | ||
|Splicing [[Happy Joy Plaque]] Seed + [[Polka Dot Block]] Seed. | |Splicing [[Happy Joy Plaque]] Seed + [[Polka Dot Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Aqua Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Aqua Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Brown Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Brown Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Green Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Green Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Grey Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Orange Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Orange Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Red Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Red Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Dark Yellow Block}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Yellow Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Gargoyle}} | |||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Devil Horns]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Grey Hair Bun}} | |||
|Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Just One Boxing Glove}} | |{{ItemLink|Just One Boxing Glove}} | ||
| Line 201: | Line 240: | ||
|{{ItemLink|Monster Feet}} | |{{ItemLink|Monster Feet}} | ||
|Splicing [[Devil Horns]] Seed + [[Green Block]] Seed. | |Splicing [[Devil Horns]] Seed + [[Green Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Old-Timey Hat}} | |||
|Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Brown Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pickaxe}} | |{{ItemLink|Pickaxe}} | ||
| Line 216: | Line 258: | ||
|{{ItemLink|Sandstone}} | |{{ItemLink|Sandstone}} | ||
|Splicing [[Cactus]] Seed + [[Dirt]] Seed. | |Splicing [[Cactus]] Seed + [[Dirt]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|School Desk}} | |||
|Splicing [[Orange Block]] Seed + [[Wooden Chair]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Seaweed}} | |||
|Splicing [[Bush]] Seed + [[Water Bucket]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Secret Passage}} | |{{ItemLink|Secret Passage}} | ||
| Line 228: | Line 276: | ||
|{{ItemLink|Sheet Music: Flat Piano}} | |{{ItemLink|Sheet Music: Flat Piano}} | ||
|Splicing [[Sheet Music: Piano Note]] Seed + [[Rock]] Seed. | |Splicing [[Sheet Music: Piano Note]] Seed + [[Rock]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Shredded T-Shirt}} | |||
|Splicing [[Devil Horns]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Snorkel}} | |{{ItemLink|Snorkel}} | ||
|Splicing [[Bathtub]] Seed + [[Glass Pane]] Seed. | |Splicing [[Bathtub]] Seed + [[Glass Pane]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Tangram Block}} | |{{ItemLink|Street Sign}} | ||
|Splicing [[Pointy Sign]] Seed + [[Sidewalk]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Tangram Block A}} | |||
|Splicing [[Checker Wallpaper]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |Splicing [[Checker Wallpaper]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Tenement Building}} | |||
|Splicing [[House Entrance]] Seed + [[Garbage]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Tie Dyed Shirt}} | |{{ItemLink|Tie Dyed Shirt}} | ||
| Line 241: | Line 298: | ||
|Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Wood Block]] Seed. | |Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Wood Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Wrought-Iron Fence}} | ||
|Splicing [[Portcullis]] Seed + [[Pencil]] Seed. | |||
|Splicing [[ | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Zombie-Stompin' Boots}} | |{{ItemLink|Zombie-Stompin' Boots}} | ||
|Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Death Spikes]] Seed. | |Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Death Spikes]] Seed. | ||
|} | |} | ||