Guide:Splicing/Recipe T6: Difference between revisions
From Growtopia
More actions
>ItsJustMeDude666 m →Tier 6 |
>ItsJustMeDude666 m →Tier 8 |
||
| Line 311: | Line 311: | ||
!Obtaining | !Obtaining | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Acid}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Plumbing]] Seed + [[Cactus]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Air Duct}} | |||
|Splicing [[Dark Grey Block]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Amphora}} | |||
|Splicing [[Ancient Stone Gate]] Seed + [[Barrel]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Ancient Block}} | |||
|Splicing [[Ancient Stone Gate]] Seed + [[Mini Blocks]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Antidote}} | |||
|Splicing [[Blueberry]] Seed + [[Apple]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Backpack}} | |||
|Splicing [[Bed]] Seed + [[Super Crate Box]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Blue Glass Block}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Glass Block]] Seed + [[Blue Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Blue Star Wallpaper}} | ||
|Splicing [[Blue Block]] Seed + [[ | |Splicing [[Blue Block]] Seed + [[Amber Glass]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Checkered Pajamas}} | |{{ItemLink|Checkered Pajamas}} | ||
|Splicing [[Checker Wallpaper]] Seed + [[Bed]] Seed. | |Splicing [[Checker Wallpaper]] Seed + [[Bed]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Clown Shoes}} | ||
|Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[ | |Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[Red Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Copper Plumbing}} | |||
|Splicing [[Plumbing]] Seed + [[Orange Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Coral}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Seaweed]] Seed + [[Ocean Rock]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Dark Blue Block}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Grimstone]] Seed + [[Blue Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Das Red Balloon}} | |{{ItemLink|Das Red Balloon}} | ||
|Splicing [[Bubble Wrap]] Seed + [[Red Block]] Seed. | |Splicing [[Bubble Wrap]] Seed + [[Red Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Diving Board}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sandstone]] Seed + [[Wooden Platform]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Dreamstone Block}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Bed]] Seed + [[Orange Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|For Sale Sign}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Street Sign]] Seed + [[Red Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Gem Sign}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Street Sign]] Seed + [[Yellow Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Granite Block}} | |{{ItemLink|Granite Block}} | ||
| Line 359: | Line 371: | ||
|Splicing [[Plumbing]] Seed + [[Death Spikes]] Seed. | |Splicing [[Plumbing]] Seed + [[Death Spikes]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Long Black Bangs}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Black Block]] Seed + [[Big Old Down Arrow]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Long Blonde Bangs}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sandstone Wall]] Seed + [[Big Old Down Arrow]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Military Radio}} | |{{ItemLink|Military Radio}} | ||
|Splicing [[Biohazard Sign]] Seed + [[Sheet Music: Sharp Piano]] Seed. | |Splicing [[Biohazard Sign]] Seed + [[Sheet Music: Sharp Piano]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Music Box}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[Olde Timey Radio]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Note Block}} | |||
|Splicing [[Blue Block]] Seed + [[Olde Timey Radio]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Peg Leg}} | |||
|Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[Wooden Table]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pitchfork}} | |{{ItemLink|Pitchfork}} | ||
|Splicing [[Wrought-Iron Fence]] Seed + [[Crappy Sign]] Seed. | |Splicing [[Wrought-Iron Fence]] Seed + [[Crappy Sign]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Purple Block}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Red Block]] Seed + [[Blue Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Red Sweatpants}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Big Old Down Arrow]] Seed + [[White Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Rustic Fence}} | |{{ItemLink|Rustic Fence}} | ||
|Splicing [[Crappy Sign]] Seed + [[Picket Fence]] Seed. | |Splicing [[Crappy Sign]] Seed + [[Picket Fence]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Screen Door}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Lattice Background]] Seed + [[Door]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Seagull}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Seaweed]] Seed + [[Rubber Ducky]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Secret Of Growtopia}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sheet Music: Blank]] Seed + [[Secret Passage]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Sheet Music: Bass Note}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sheet Music: Blank]] Seed + [[Blue Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Ski Cap}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Blue Block]] Seed + [[Mushroom]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Sugar Cane}} | ||
|Splicing [[Seaweed]] Seed + [[Happy Joy Plaque]] Seed. | |||
|Splicing [[Seaweed]] Seed + [[ | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Viney Block}} | |{{ItemLink|Viney Block}} | ||
| Line 425: | Line 425: | ||
|Splicing [[Dark Aqua Block]] Seed + [[Grass]] Seed. | |Splicing [[Dark Aqua Block]] Seed + [[Grass]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Wall Like An Egyptian}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sandstone]] Seed + [[Mud Glob]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|Western Building}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Sand]] Seed + [[Tenement Building]] Seed. | ||
|} | |} | ||
== Tier 9== | == Tier 9== | ||
{| class="article-table mw-collapsible" border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" | {| class="article-table mw-collapsible" border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" | ||