Guide:Splicing/Recipe T6: Difference between revisions
From Growtopia
Jump to navigationJump to search
>ItsJustMeDude666 mNo edit summary |
>ItsJustMeDude666 mNo edit summary |
||
| Line 62: | Line 62: | ||
|{{ItemLink|Dresser}} | |{{ItemLink|Dresser}} | ||
|Splicing [[Wooden Table]] Seed + [[Dungeon Door]] Seed. | |Splicing [[Wooden Table]] Seed + [[Dungeon Door]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Egg Shell Spikes}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Death Spikes]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Exclamation Sign}} | |{{ItemLink|Exclamation Sign}} | ||
| Line 95: | Line 98: | ||
|{{ItemLink|Orange}} | |{{ItemLink|Orange}} | ||
|Splicing [[Poppy]] Seed + [[Bush]] Seed. | |Splicing [[Poppy]] Seed + [[Bush]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Aqua Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Aqua Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Green Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Green Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pastel Orange Block}} | |{{ItemLink|Pastel Orange Block}} | ||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Orange Block]] Seed. | |Splicing [[Magic Egg]] + [[Orange Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Pink Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Pink Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Suit}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Painting: Dink Duck]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Yellow Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Yellow Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Patent Leather Shoes}} | |{{ItemLink|Patent Leather Shoes}} | ||
| Line 116: | Line 134: | ||
|{{ItemLink|Red Glass Block}} | |{{ItemLink|Red Glass Block}} | ||
|Splicing [[Glass Block]] Seed + [[Red Block]] Seed. | |Splicing [[Glass Block]] Seed + [[Red Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Rotten Egg}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Evil Bricks]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Sidewalk}} | |{{ItemLink|Sidewalk}} | ||
| Line 217: | Line 238: | ||
|Splicing [[Happy Joy Plaque]] Seed + [[Polka Dot Block]] Seed. | |Splicing [[Happy Joy Plaque]] Seed + [[Polka Dot Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Sprite|Command - Move Right}} [[Command - Move]] | ||
|Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Pointy Sign]] Seed. | |Splicing [[Olde Timey Radio]] Seed + [[Pointy Sign]] Seed. | ||
|- | |- | ||
| Line 273: | Line 294: | ||
|{{ItemLink|Party Polka Shirt}} | |{{ItemLink|Party Polka Shirt}} | ||
|Splicing [[Polka Dot Block]] Seed + [[Blue Royal Wallpaper]] Seed. | |Splicing [[Polka Dot Block]] Seed + [[Blue Royal Wallpaper]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Aqua}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Aqua Flower Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Green}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Green Flower Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Pink}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Pink Flower Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Yellow}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Yellow Flower Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Mondrian Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Grimstone]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Orange Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Orange Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pickaxe}} | |{{ItemLink|Pickaxe}} | ||
| Line 445: | Line 484: | ||
|{{ItemLink|Overgrown Vines}} | |{{ItemLink|Overgrown Vines}} | ||
|Splicing [[Climbing Vine]] Seed + [[Dark Green Block]] Seed. | |Splicing [[Climbing Vine]] Seed + [[Dark Green Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Blue Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Blue Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Orange}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Orange Flower Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Peg Leg}} | |{{ItemLink|Peg Leg}} | ||
| Line 493: | Line 538: | ||
|{{ItemLink|Western Building}} | |{{ItemLink|Western Building}} | ||
|Splicing [[Tenement Building]] Seed + [[Sand]] Seed. | |Splicing [[Tenement Building]] Seed + [[Sand]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Wicker Basket}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Lattice Background]] Seed. | |||
|} | |} | ||
| Line 545: | Line 593: | ||
|{{ItemLink|Ducky Pajama Pants}} | |{{ItemLink|Ducky Pajama Pants}} | ||
|Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[Dreamstone Block]] Seed. | |Splicing [[Rubber Ducky]] Seed + [[Dreamstone Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Easter Island Head}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Granite Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Emerald Block}} | |{{ItemLink|Emerald Block}} | ||
| Line 551: | Line 602: | ||
|{{ItemLink|Ghost Jar}} | |{{ItemLink|Ghost Jar}} | ||
|Splicing [[Amphora]] Seed + [[Aqua Cave Crystal]] Seed. | |Splicing [[Amphora]] Seed + [[Aqua Cave Crystal]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Hippie Sandals}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Wall Like An Egyptian]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Hospital Bed}} | |{{ItemLink|Hospital Bed}} | ||
| Line 587: | Line 641: | ||
|{{ItemLink|Palm Tree}} | |{{ItemLink|Palm Tree}} | ||
|Splicing [[Wall Like An Egyptian]] Seed + [[Pastel Green Block]] Seed. | |Splicing [[Wall Like An Egyptian]] Seed + [[Pastel Green Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Blue Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Blue Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Purple Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Purple Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Path Marker}} | |{{ItemLink|Path Marker}} | ||
| Line 648: | Line 708: | ||
|Splicing [[Blue Star Wallpaper]] Seed + [[Checker Wallpaper]] Seed. | |Splicing [[Blue Star Wallpaper]] Seed + [[Checker Wallpaper]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{Sprite|Statue Block}} [[ | |{{Sprite|Statue Block}} [[Statue]] | ||
|Splicing [[Tangram Block]] Seed + [[Ancient Block]] Seed. | |Splicing [[Tangram Block]] Seed + [[Ancient Block]] Seed. | ||
|- | |- | ||
| Line 804: | Line 864: | ||
|{{ItemLink|Password Door}} | |{{ItemLink|Password Door}} | ||
|Splicing [[Jail Door]] Seed + [[Steel Block]] Seed. | |Splicing [[Jail Door]] Seed + [[Steel Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Dress - Blue}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Blue Flower Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Pastel Purple Flower Block}} | |||
|Splicing [[Magic Egg]] + [[Pastel Purple Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pepper Tree}} | |{{ItemLink|Pepper Tree}} | ||
| Line 809: | Line 875: | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pillar}} | |{{ItemLink|Pillar}} | ||
|Splicing [[Marble Block ]] Seed + [[Ancient Stone Gate]] Seed. | |Splicing [[Marble Block]] Seed + [[Ancient Stone Gate]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Pinball Bumper}} | |{{ItemLink|Pinball Bumper}} | ||