Guide:Splicing/Recipe T1: Difference between revisions
From Growtopia
Jump to navigationJump to search
>ItsJustMeDude666 m →Tier 5 |
>ItsJustMeDude666 m →Tier 5 |
||
| Line 319: | Line 319: | ||
|{{ItemLink|Leopard Leggings}} | |{{ItemLink|Leopard Leggings}} | ||
|Splicing [[Cliffside]] Seed + [[Pastel Orange Block]] Seed | |Splicing [[Cliffside]] Seed + [[Pastel Orange Block]] Seed | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Long Brown Hair}} | |||
|Splicing [[Wooden Table]] Seed + [[Grass]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Lovely Pink Dress}} | |{{ItemLink|Lovely Pink Dress}} | ||
| Line 331: | Line 334: | ||
|{{ItemLink|Painting: Yerfdog}} | |{{ItemLink|Painting: Yerfdog}} | ||
|Splicing [[White Block]] Seed + [[Wooden Background]] Seed. | |Splicing [[White Block]] Seed + [[Wooden Background]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Pencil}} | |||
|Splicing [[Yellow Block]] Seed + [[Wood Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Red Bricks}} | |||
|Splicing [[Red Block]] Seed + [[Bricks]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Red Hair}} | |{{ItemLink|Red Hair}} | ||
| Line 352: | Line 361: | ||
|{{ItemLink|Santa Hat}} | |{{ItemLink|Santa Hat}} | ||
|Splicing [[Red Block]] Seed + [[White Block]] Seed. | |Splicing [[Red Block]] Seed + [[White Block]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Santa Pants}} | |||
|Splicing [[Lava]] Seed + [[Grey Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Santa Vest}} | |||
|Splicing [[Lava]] Seed + [[White Block]] Seed. | |||
|- | |||
|{{ItemLink|Sheet Music: Blank}} | |||
|Splicing [[Super Crate Box]] Seed + [[White Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Shades}} | |{{ItemLink|Shades}} | ||
| Line 370: | Line 388: | ||
|{{ItemLink|Tuxedo}} | |{{ItemLink|Tuxedo}} | ||
|Splicing [[Grey Block]] Seed + [[Rose]] Seed. | |Splicing [[Grey Block]] Seed + [[Rose]] Seed. | ||
|- | |||
|{{ItemLink|Window Curtains}} | |||
|Splicing [[Window]] Seed + [[Pastel Pink Block]] Seed. | |||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Wooden Window}} | |{{ItemLink|Wooden Window}} | ||
|Splicing [[Window]] Seed + [[Wooden Background]] Seed. | |Splicing [[Window]] Seed + [[Wooden Background]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink|Worthless Rags}} | |{{ItemLink|Worthless Rags}} | ||
|Splicing [[Dirt]] Seed + [[Mud Glob]] Seed. | |Splicing [[Dirt]] Seed + [[Mud Glob]] Seed. | ||
|- | |- | ||
|{{ItemLink| | |{{ItemLink|X-Ray Specs}} | ||
|Splicing [[ | |Splicing [[Glass Pane]] Seed + [[White Block]] Seed. | ||
|} | |} | ||
[[Category:Guides]] | [[Category:Guides]] | ||
Revision as of 12:12, 14 June 2021
Tier 1
Tier 2
| Items | Splicing Recipes |
|---|---|
| Cave Column | Splicing Cave Dirt Seed + Dark Cave Background Seed. |
| Door | Splicing Dirt Seed + Cave Background Seed. |
| Glass Pane | Splicing Rock Seed + Lava Seed. |
| Grass | Splicing Dirt Seed + Rock Seed. |
| Lava Rock | Splicing Cave Background Seed + Lava Seed. |
| Martian Tree | Splicing Martian Soil Seed + Mars Rock Seed. |
| Sign | Splicing Cave Background Seed + Rock Seed. |
| Wood Block | Splicing Dirt Seed + Lava Seed. |
Tier 3
| Items | Splicing Recipes |
|---|---|
| Amber Glass | Splicing Dirt Seed + Glass Pane Seed. |
| Bricks | Splicing Rock Seed + Grass Seed. |
| Cargo Shorts | Splicing Dirt Seed + Wood Block Seed. |
| Crappy Sign | Splicing Dirt Seed + Door Seed. |
| Daisy | Splicing Dirt Seed + Grass Seed. |
| Happy Joy Plaque | Splicing Door Seed + Cave Background Seed. |
| Mushroom | Splicing Cave Background Seed + Grass Seed. |
| Pointy Sign | Splicing Door Seed + Sign Seed. |
| Rock Background | Splicing Rock Seed + Door Seed. |
| Rose | Splicing Grass Seed + Lava Seed. |
| Super Crate Box | |
| Terracotta Pot | Splicing Martian Tree Seed + Martian Soil Seed. |
| Torch | Splicing Sign Seed + Lava Seed. |
| Wheat | Splicing Grass Seed + Sand Seed. |
| Wooden Background | Splicing Grass Seed + Door Seed. |
| Wooden Platform | Splicing Wood Block Seed + Grass Seed. |